Khanfar: Amerikanci su ranije znali za puč u Turskoj

Khanfar: Amerikanci su ranije znali za puč u Turskoj

Bivši generalni direktor Al Jazeere i predsjednik Al Sharq Foruma Wadah Khanfar tvrdi da su Amerikanci ranije znali da će u Turskoj biti izveden pokušaj vojnog udara.

Komentirajući neuspjeli pokušaj vojnog udara, rekao je kako “vojni udar takvog obima nije moguće izvesti, a da se prethodno o tome ne obavijesti ili posavjetuje sa SAD-om”.

“Ne smijemo zaboraviti da je Turska članica NATO-a i da se u turskoj bazi Incirlik nalaze američke snage. Znamo da u toj bazi postoje određeni problemi i da turski oficiri tamo imaju svoje američke kolege. Smatram da su Amerikanci ranije znali za vojni udar, ali da su se držali po strani. SAD je zauzeo stav tako da bi imali koristi ukoliko udar uspije, a da bi mogli zadržati neutralnu poziciju ukoliko udar bude ugušen”, kazao je Khanfar za agenciju Anadolija.

Izjave američkog državnog sekretara Johna Kerryja da SAD nema nikakve veze s pokušajem državnog udara u Turskoj Khanfar je ocijenio očekivanom diplomatskom retorikom.

“Izjava koju je Kerry dao u prvim satima pokušaja vojnog udara nije bila sasvim precizna. Tek kasnije su američki predsjednik Barack Obama i drugi zvaničnici iz Washingtona jasno poručili kako podržavaju legalnu i legitimnu vlast u Turskoj”, kazao je Khanfar.

Zakašnjele i nejasne reakcije Evrope

Ukazujući na višegodišnju praksu Evrope da politički i medijski turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i tursku vladu predstavi kao diktatorsku, Khanfar je rekao kako su zakašnjele i nejasne reakcije Evrope na pokušaj vojnog udara u Turskoj najbolji pokazatelj da Evropa ne želi da Turska nastavi putem kojim ide na čelu s Erdoganom.

“Svi smo vidjeli da su zapadni mediji i političari bili u nedoumicama tokom pokušaja vojnog udara. Umjesto jasnih osuda puča, vidjeli smo neozbiljne izjave, kojima se kupovalo vrijeme kako bi se dalo vremena za uspjeh puča”, kazao je Khanfar.

Izrazivši uvjerenje da bi stav Evrope bio pozitivan da je puč uspio, Khanfar je rekao da su iz većine zapadnih zemalja i susjedstva poruke osude puča počele stizati tek kada se vidjelo da će narod zaustaviti pučiste.

Dodao je da se Evropa bojala zauzeti jasan stav, jer bi se kaos u Turskoj direktno odrazio i na njene interese preko izbjegličke krize, terorističkih prijetnji i na druge načine.

‘Historijska prekretnica’

Naglasivši kako je pokušaj puča u Turskoj pokazao da nasuprot ideološkim i drugim podjelama u cijeloj regiji, postoji i općedruštveni konsenzus i svijest naroda izgrađena na demokratskom iskustvu, Khanfar je kazao kako je pokušaj puča u Turskoj i način na koji je ugušen historijska prekretnica za Tursku i cijelu regiju.

“Posljednja dešavanja su historijska prekretnica. To je prekretnica koja će pripremiti rađanje nove Turske. Ova dešavanja su porođajni bolovi nove ere političkog i nepolitičkog života u Turskoj”, rekao je Khanfar.

Ocijenivši aktuelna dešavanja u Turskoj kao “borbu starog i novog”, on je kazao da je na sceni pobjeda nove nad starom erom.

“Pobjeda ove nove ere došla je na plećima naroda i neviđenog društvenog konsenzusa. Budućnost Turske je u sigurnim rukama koje je grade kao republiku demokratskih načela. One stare strukture i njihova vojska su ostali bez ikakve veze s narodom. Drugim riječima, te stare strukture još žive u prošlosti i nisu svjesne da su ostale bez svih uporišta u turskom društvu”, kazao je Khanfar.

Ukazujući na činjenicu da demokracija predstavlja nerazdvojni dio života društva i čovjeka, Khanfar je rekao da je turski narod to shvatio te je dodao da je to izuzetno važna smjernica i za druge narode u regiji.

Važna lekcija za sve

Osvrnuvši se na moguće posljedice neuspjelog vojnog udara u Turskoj, Khanfar je kazao kako države svoju vanjsku politiku uglavnom kreiraju na bazi interesa te je dodao da je u posljednje vrijeme to slučaj i sa Turskom, a da su normalizacije odnosa s Rusijom i Izraelom potvrda tom mišljenju.

Naglasivši da je sprečavanje puča ojačalo legitimitet Erdogana i vlade u Turskoj i da je otklonilo nesuglasice između naroda i vlasti, Khanfar je izrazio uvjerenje da će Erdogan dobro iskoristiti ovaj momentum i demokraciju postaviti na stabilne temelje koji u budućnosti neće biti predmet rasprava.

Khanfar smatra da će u kreiranju vanjske politike Turska voditi računa o tome ko je kako gledao i reagirao na pokušaj puča, jer je i to pokazalo ko je prijatelj Turske, a ko nije.

Još je rekao kako pokušaj puča i način na koji je on ugušen u Turskoj treba biti važna lekcija i za cijeli arapski svijet.

Ukazujući na to kako je narod koji je uvjeren u ispravnost demokratskih načela hrabro stao pred jednu od najmoćnijih vojski svijeta i pokazao da je njegova volja iznad svake vojne sile, Khanfar je kazao kako je turski narod dao konkretnu lekciju cijelom arapskom svijetu.

Izvor: Agencije